صفحہ اول در بارہ ما تولیدات خدمات تجهيزات تماس با ما

English || دری

درباره ما

    

مختصرتاریخچه فابریکه شکربغلان

    

    فابریکه شکر بغلان در شمال شرق افغانستالن در ولایت سرسبز و حاصلخیز بغلان در دامن کوه هندوکش در 25 کیلومتری شمال شهر پلخمری قرار داشته و یگانه فابریکهء شکر افغانستان میباشد. بعد از فقط یکسال کاراعمار در سال 1319 شمسی مطابق 1940 عیسوی شروع به تولید شکر نمود. 
  

     تمویل اعماراین فابریکه از جانب سرمایه داران افغانی تحت نظر انجینیران آلمانی صورت گرفت. تجهیزات و ماشین آلات آن در آلمان وبعداٌ در چکوسلواکیا و انگلستان تهیه وبه بغلان آورده شده و نصب شدند. قبل از اعمار فابریکه مطالعات گسترده و وسیع در سراسر افغانستان به منظور یافتن محل مناسب توسط کارشناسان افغانی و آلمانی صورت گرفته بود که در نتیجهء آن محل فعلی به نسبت موجودیت زمین خوب زراعتی، آب کافی و مواد مورد نیاز فابریکه مانند زغال سنگ و سنگ چونه انتخاب گردید.


     مواد خام فابریکه را لبلبو تشکیل میدهد که تخم آن از ابتداء از کمپنی آلمانی KWS SAAT AG به بغلان آورده شده و کشت گردید. چون لبلبو در منطقه یک نبات بکلی نا آشنا بوده و دهاقین به کشت آن بلدیت نداشتند در اوایل کشت آن به مشکلات چشمگیر مواجه بود. بدین معنی که دهاقین حاضرنمیشدند تا لبلبو کشت نمایند. برای اینکه این معضله حل شده و مواد خام فابریکه تامین گردد دولت قانون وضع نمود که به اساس آن هر دهقان زمین دار مکلف بود تا بالای 20 فیصد از زمین خویش لبلبو کشت نماید و هردهقانی که تخطی نموده لبلبو کشت نمیکرد مطابق قانون مجازات میشد. این بذر اجباری چندین سال دوام کرد تا اینکه کشت لبلبو آهسته اهسته به تدریج در منطقه ترویج یافت.
     

     بعد از آنکه دهاقین از فواید اقتصادی بذر این نبات جدید آگاهی یافتند بدون جبر و قانون به بذر لبلبو    پرداختند. در نیمهء دههء 1960 علاقهء دهاقین به کشت لبلبو آنقدر اوج گرفت و تولید لبلبو آنقدر بلند رفت که فابریکه دیگر توانمندی پروسس آنرا نداشت. به این اساس دولت آنزمان تصمیم گرفت تا درسال 1355 (1976) در جوار فابریکه اولی یک فابریکه دوم به ظرفیت چند برابر فابریکه اولی اعمار نماید. بعد از امضای قرارداد با یک کمپنی فرانسوی یک بخش اول لوازم و تجهیزات آن به تحویل داده شد و در بنادر شیرخان و حیرتان رسیدند. 
     

 بعد از تجاوز اتحاد شوروی سابق و آمدن عساکر آن درافغانستان در سال 1358 (1979) نه تنها اعمار    فابریکه دوم صورت نگرفت بلکه فعالیتهای فابریکه اولی نیز رو به سقوط نهاد و تولید شکر پر منفعت کشور به مرور زمان کاهش یافته تا اینکه بالاخره فابریکه درسال 1369 (1990) بکلی توقف یافت. 
 

آغاز مطالعات وسیع در مورد احیای مجدد و اکمال کارهای بازسازی
 
      درسال (1382) 2003 به کمک مالی دو سهمدار آلمانی شرکت یعنی شرکت های کی دبلیو اس (KWS) و دی ای جی (DEG) مطالعات وسیع(Feasibility Study)  درمورد احیای مجدد فابریکه صورت گرفت که در نتیجه آن مطالعات احیای مجدد فابریکه از لحاظ اقتصادی و تخنیکی قابل توصیه شناخته شد.
    
     به این اساس دراکتوبر سال 1383 (2004) شرکت جدید شکر بغلان به عنوان یک شرکت خصوصی محدودالمسولیت به اشتراک وزارت زراعت، آبیاری وچهار  شریک خصوصی  افغانی و دو شریک خصوصی آلمانی ایجاد گردید.
    
     در جولای 2005  کارهای بازسـازی فابریکه آغاز گردید. صرف 18 ماه بعد تر در ماه قوس 1385 (2006) فابریکه دوباره فعال گردیده وتوانست تا بعد از سالهای متمادی توقف اجباری برای اولین باردوباره شکر تولید نماید. به تعقیب آن دو کمپاین دیگر در سالهای 1387 (2008) و 1390 (2011) صورت گرفت که فابریکه در جریان آن شکر تولید نماید.
 
 

 

تصاویر 1-2 : نمای تعمیرفابریکه قبل وبعد ازاحیای مجدد آن درسال 1385

 

 

 تصاویر 3 - 4: تعمیر بخش اداری با نمای قبل و بعد از بازسازی
 
             

تصاویر 5- 6: ترمیم و باز سازی دستگاه های تولیدی فابریکه قبل وبعد از شروع کار

 

 صفحہ اصلی در بارہ ما تولیدات خدمات تجهيزات تماس با ما
تمامی حقوق مطالب، تصاویر و طرح قالب برای شرکت جدید شکر بغلان محفوظ است، نقل و استفاده از آنها در سایت ها و نشریات تنها با ذکر منبع مجاز میباشد
Powered by Life Webs ICT Services : Your Reputation is Our Pride